Quantcast
Channel: BBNews » Bold 2
Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Zaplanuj spotkania z Tungle.me

$
0
0

Wielu użytkowników rozwiązań mobilnych używa różnego rodzaju aplikacji do planowania czasu. Używamy np. kalendarza Google lub rozbudowanych PIMów takich jak np. Microsoft Outlook. Są także i tacy, którzy nie rozstają się ze swoją jeżyną traktując ją jako jedynie słuszne źródło informacji. Czasem dzieje się tak, że pracodawca wymusza na pracownikach stosowanie rozwiązań opartych o MS Exchange czy też Lotus. Nie każdy ma możliwość skorzystania z rozwiązań typu BES czy BESX pozwalających na bezprzewodową synchronizację zdarzeń z kalendarzem urządzenia BlackBerry (o takich traktuje nasz serwis w związku z czym nie wspominamy w tej chwili choćby o tych, których nazwa zaczyna się na i… ;) ).

Rozwiązania oparte o Exchange czy Lotus są bardzo dobre do zarządzania czasem wewnątrz firmy. Bardzo często zdarza się jednak, że musimy zaplanować spotkanie z osobami spoza organizacji a dodatkowo zaplanowanie takiego spotkania wymaga działania asynchronicznego. Ponadto szkoda tracić czas na wykonanie kilku lub kilkunastu telefonów. Można oczywiście powiedzieć, że jest Google, w którym można udostępniać kalendarz osobom trzecim. Wymaga to jednak tego, aby każdy z potencjalnych uczestników spotkań używał takiego właśnie rozwiązania. Osoby, które próbowały udostępniać kalendarze w systemie Google zapewne wiedzą, że nie zawsze sposób ten działa tak jakbyśmy sobie tego życzyli (np. w przypadku udostępniania wszystkich informacji nie są one zawsze pokazywane).

Z pomocą przychodzi platforma, o której już wspominałem na łamach BBNews. Mowa jest o Tungle.me, kanadyjskim produkcie, którego główną zaletą jest to, że pozwala organizować spotkania w oparciu o dane pochodzące z wielu kalendarzy a do tego jest rozwiązaniem całkowicie darmowym. Należy przy tym dodać, że jest to platforma typu freemium, co oznacza, że wszystko to za co nie musimy dzisiaj płacić pozostanie darmowe nawet wtedy, gdy autorzy serwisu wprowadzą dodatkowe, płatne usługi (a do tego trwają obecnie intensywne przymiarki).

Każdy z zarejestrowanych użytkowników serwisu może „dzielić się” informacjami o czasie, w którym jest dostępny za pomocą strony webowej o adresie http://tungle.me/nazwa_profilu_w_tungle. Nie ma przy tym obaw, że informacje przedstawiane w ten sposób pokażą szczegóły czasu, w którym jesteśmy zajęci. Serwis pokazuje jedynie czas, w którym nie mamy zaplanowanych spotkań (oznaczony jako available).

Oczywiście jeśli chcemy, możemy dzielić się z wybranymi osobami szczegółami naszego planu dnia. Warunkiem jest jednak to, aby te osoby były zarejestrowane w Tungle.me.

Z jakich źródeł możemy zbierać informacje?

Na dzień dzisiejszy są to: kalendarze Google, Outlook (obsługiwane są zarówno profile lokalne jak i profile na serwerach Exchange), iCal/Entourage oraz Lotus Notes. Do tego dochodzą oczywiście kalendarze urządzeń BlackBerry (tu mamy dość dużą dowolność w wybieraniu kalendarzy urządzenia, z których wpisy będą przekazywane do Tungle) oraz urządzeń iPhone.

Autorzy Tungle zadbali także o to, aby użytkownik serwisu mógł zdecydować, w którym miejscu mają się pojawiać informacje o zaplanowanych przy użyciu systemu spotkaniach. Jedną z możliwości jest wybranie jednego z kalendarzy dostępnych na urządzeniu BlackBerry dzięki czemu po akceptacji terminu spotkania przez wszystkie zainteresowane strony zostanie ono automatycznie zapisane w urządzeniu. Przy okazji należy wspomnieć, że jeśli używamy GoogleSync do synchronizowania kalendarza Google z kalendarzem BlackBerry to należałoby zrezygnować ze wskazywania kalendarza Google w Tungle. Jeśli tego nie zrobimy musimy być przygotowani na duplikaty zdarzeń pojawiające się w Tungle.me.

Jak zsynchronizować kalendarze?

Aby można było zsynchronizować kalendarz Google wystarczy w ramach konta Tungle.me podpiąć odpowiednie konto w Google. Na dzień dzisiejszy istnieje możliwość synchronizacji jednego kalendarza posiadanego w Google (w ramach jednego konta Google), ale wkrótce ma być dostępna możliwość wyboru kalendarza/kalendarzy do synchronizacji.

Jeśli chodzi o OutlookiCal, Entourage oraz Lotus Notes to na witrynie Tungle.me, w zakładce Management należy odszukać pozycję Downloads i pobrać odpowiedniego klienta. Jak widać klienty dla MacOS oraz Lotusa są w chwili obecnej w fazie beta. Nie świadczy to jednak o tym, że są to wersje niedopracowane. Wyjątkowo, wszystkie „bety” pochodzące z Tungle jakich używałem sprawowały się bardzo dobrze, a wiadomo, że od tego rodzaju wersji oprogramowania zwykle nie wymaga się, aby działały niezawodnie.

Odnośnie BlackBerry sprawa klienta wygląda bardzo podobnie. Przede wszystkim należy pobrać odpowiednie oprogramowanie dostępne w wersji OTA (dostępne są osobne linki do .jad dla Storma) na stronie serwisu. Tungle wspiera obecnie urządzenia serii Bold, Curve i Storm z OS 4.5+. Obecna wersja klienta jest oznaczona numerem 1.0.1. W najbliższym czasie pojawi się jego aktualizacja,  w której zostanie wprowadzonych kilka drobnych poprawek i usprawnień, w tym  m.in. dodatkowa funkcjonalność pozwalająca zabronić urządzeniu poszukiwania lepszego połączenia z siecią Internet w chwili kiedy domyślne połączenie ustawione w aplikacji jest niedostępne (np. podczas awarii BISa :) lub rozmowy telefonicznej w sieci GSM). Aplikacja działa w tle i za jej pomocą można planować spotkania w oparciu o serwis Tungle.me jak również dokonywać akceptacji propozycji spotkań. Ponadto można określić w jakich odstępach czasu ma następować synchronizacja jeżyny z serwisem Tungle.me (domyślnie 10 minut). Od ustawionego czasu synchronizacji zależy między innymi to jak szybko zaplanowane w systemie spotkanie „wyląduje” w kalendarzu naszego urządzenia.

Pierwszym mobilnym urządzeniem wspierającym Tungle.me był iPhone (dla którego oprogramowanie klienckie wyszło już z fazy beta) co jest zrozumiałe m.in. dlatego, że Marc – CEO Tungle – jest do niego przywiązany tak jak ja do mojego Bolda 2 :).

Jak zaplanować spotkanie z użytkownikiem Tungle.me?

Spotkania planuje się w bardzo prosty sposób. Zaletą jest także fakt, iż nie ma wymogu posiadania konta w Tungle.me aby zaplanować spotkanie z jego użytkownikiem w wolnym od zajęć czasie. Należy wskazać dzień i czas (oznaczony jako available), w którym chcielibyśmy zorganizować spotkanie (na rysunku wskazano czwartek 10 czerwca o godzinie 9:00 rano).

Następnie należy podać temat spotkania, opcjonalnie jego miejsce oraz w razie potrzeby dodatkowe informacje.

Po przejściu do drugiego kroku organizowania spotkania należy wskazać jego uczestników. Ważne jest to, że nie musimy wskazywać wyłącznie osób zarejestrowanych w Tungle.me. Równie dobrze można podać adresy e-mail osób, które chcemy na takie spotkanie zaprosić.

W kroku trzecim należy wskazać w jakich dokładnie godzinach (poza wskazaną na początku) odpowiadałoby nam takie spotkanie gdyby z jakichś względów nie było one możliwe, w proponowanym jako pierwszym, terminie (ta czynność nie jest obowiązkowa).

Po wpisaniu wszystkich wymaganych danych otrzymujemy komunikat, w którym jest mowa o tym, że właśnie na wskazany przez definiującego spotkanie adres e-mail wysłano prośbę o potwierdzenie adresu pocztowego. Po akceptacji adresu e-mail informacja o spotkaniu jest wysyłana do zainteresowanych osób. Zainteresowani potwierdzają wtedy czy proponowany termin im odpowiada. Jeśli tak, wówczas spotkanie jest uznawane jako zaplanowane, w przeciwnym przypadku rozpoczyna się proces proponowania innych możliwych terminów, aż do momentu akceptacji przez wszystkie zaproszone osoby.

O wiele wygodniej planowanie  spotkań odbywa się oczywiście pomiędzy użytkownikami Tungle.me.

Jak wygląda aplikacja kliencka na BlackBerry?

Autorzy zachowali w tym przypadku spójną kolorystykę. Nie sposób pomylić tej aplikacji z jakąkolwiek inną z uwagi na kolorystykę ikon i całego interfejsu. Poniżej przedstawiam kilka przykładowych zrzutów ekranu aplikacji dostępnej na terminale BlackBerry.

Okna pozwalające zdefiniować spotkanie.

Okno ustawień programu pozwalające między innymi na wybór sposobu połączenia z siecią oraz zdefiniowanie czasu synchronizacji.


Dodatki

Tungle oferuje użytkownikom widgety, które można umieszczać na stronach poza Tungle.me. Dzięki takiemu rozwiązaniu, jeśli prowadzimy swoją własną stronę internetową, możemy dzielić się informacjami o czasie wolnym bez konieczności przekierowywania czytelników na strony Tungle.

Wersja polska

Na dzień dzisiejszy serwis dostępny jest wyłącznie w języku angielskim. Przygotowywana jest obecnie możliwość obsługi innych wersji językowych a nasz język ojczysty znajduje się na liście „oczekujących„. Jeśli zostanie wprowadzony z pewnością będziemy o tym wiedzieli i damy Wam znać na łamach bbnews.pl.

Informacja dodatkowe

Ponieważ niedługo serwis bbnews.pl będzie obchodzić swoje pierwsze urodziny już dziś możemy powiedzieć, że z tej okazji pojawią się u nas prezenty od Tungle, dla użytkowników posiadających konta w Tungle.me!!!


Viewing all articles
Browse latest Browse all 10

Latest Images